imagesbox

Güneşten Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler

Ozon tabakasının her geçen sene biraz daha incelmesi sebebiyle güneş ışınları yeryüzüne daha az filtreden geçerek, daha fazlaca ulaşıyor. Bu durumda güneş ışınlarının zararlı etkilerini çoğaltıyor ve cilt lekelenmelerine, daha çabuk yaşlanmaya ve kansere kadar birçok olumsuz duruma neden olabiliyor. Güneşin bu zararlı etkilerini, son senelerde çok daha fazla görüyoruz. Peki güneş ışınlarından korunmak için neler yapılmalıdır ve neler yaparsak bu olumsuz durumların önüne geçebiliriz? Şimdi bunları aşağıdaki yazımızda inceleyelim;
Güneşin zararlı etkilerinin sebep olduğu sağlık problemleri arasında; güneş lekeleri, güneş yanıkları, güneş alerjileri, güneşe bağlı olarak gelişen ve ilerleyen yaşlarda görülen yaşlılık lekeleri ve kanser türleri artık daha sık görülmektedir. Ozon tabakasının incelmesiyle beraber güneş ışınları yalnızca yazın değil, kış mevsiminde bile bizlere zarar verecek düzeyde yeryüzüne ulaşıyor. Güneş ışınlarının anlık ve direkt olan etkilerinden ziyade uzun vadeli etkileri de bulunuyor. Güneşin bu etkileri cildin onarımını geciktirip, alerjileri de tetikleyebiliyor. Bu etkilere maruz kalmamak için her yaştaki insanın güneşten korunması gerekiyor. Vücutta D vitamini sentezlenmesi için öğle saatlerinde tavsiye edilen 15- 30 dakika süren güneşlenmenin bile yakıcı etkileri bulunduğundan dikkatli davranılması gerekiyor.

Güneşten Korunma Yolları Nelerdir?

Kumdan veya şemsiyeden yansıyan güneş ışınlarının da cilde zarar verdiğini biliyor muydunuz?
Nemli sahil kesimlerinde güneşin yansımalarının daha fazla olması sebebiyle çok daha dikkatli olunmalıdır. Belki güneş ışınlarının yan etkileri anlık olarak fark edilemese de uzun sürede oluşturacağı zararları göz önünde bulundurmak gerekir. Bu zararlar son derece önemlidir. Özellikle bebeklikten 18 yaşına kadar gelmiş çocukları güneşin zararlı ışınlarından korumak gerekir. 
11:00 – 16:00 arasında güneşten uzak durmak sağlığınız açısından büyük koruma sağlar. Güneşten korunmada ilk önlem teması kesmektir. Güneş ışınlarının dik olarak yeryüzüne indiği 11.00 – 16.00 saatleri arasında dışarı olabildiğince çıkılmamalı, çıkılmak zorunda kalınırsa bile ışınlarla teması olabildiğince engelleyecek giysiler tercih edilmelidir. D vitamini sentezi için daha sağlıklı güneşlenme yapılması gereklidir. 
Sağlık Bakanlığı onaylı güneş koruyucu ürünleri tercih ederek kendinizi zararlı ışınlardan koruyun! Eczanelerde, kozmetik marketlerde satılan değişik özelliklerde pek çok güneş kremi bulunur. Vücuda devamlı ve yoğun bir biçimde uygulanan güneş kremlerinin içerdikleri maddeler önem arz etmektedir. Bu nedenle test edilmiş ve onaylanmış doğru ürünleri kullanmanız yine sağlığınız açısından önemli bir yere sahiptir.
Güneşten korunmanın bir diğer önemi ise güneş çarpmasını engellemektedir. Güneş çarpması; Uzun süre güneşin altında geçen zamanın sonucunda, vücudun ısı dengesini ayarlayan bölümlerin bozulması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Aniden yükselme görülen sıcaklık artışı sebebiyle sıcak çarpması veya güneş çarpması şikayetleri de artmaktadır. Güneş çarpmasının kişilerdeki belirtileri arasında; yüksek ateş, bulantı ve kas krampı gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Eğer bu belirtilere sahipseniz vakit kaybedilmeden gerekli önlemlerin alınması gerekir.
Güneş çarpması gibi olumsuz durumlara karşı bireysel sağlık sigortanızı yaptırabilir ve oluşabilecek sağlık giderlerinizi teminat altına alabilirsiniz. Bireysel sağlık sigortası birçok soruna karşı sizi güvence altında tutar. Ödeyeceğiniz pirim ödemeleri sayesinde yüksek kalitede hastanelerde tedavi görebilirsiniz.  

Peki Ya Bireysel Sağlık Sigortası Size Neler Sunar?

Bireysel Sağlık Sigortası, dilediğiniz doktor veya sağlık kurumunu seçme özgürlüğünü sağlayan sağlık sorunları karşısında size maddi güvence sağlayan sigorta ürünüdür. Sigortalının yaşayabileceği herhangi bir kaza veya hastalık sonucunda ortaya çıkabilecek yatarak veya ayakta teşhis ve tedavilerine ait maddi giderler, yurt içinde ya da poliçenin kapsamına göre yurt dışında karşılar. Bireysel sağlık sigortasının en önemli ve belirgin özelliği ise; tedavisinin yüksek meblağlı sağlık harcaması olacak giderleri karşılayarak, sigortalının en zor anlarında en büyük destekçisi ve güvencesi olur.
Siz de “Sağlık her şeyden önce gelir” diyorsanız hemen bireysel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bireysel sağlık sigortası sayfamızı hemen ziyaret edin, form doldurun ve anında 29 farklı sigorta şirketinden teklifleri alın. Dilerseniz 0850 433 08 50 numaralı hattımızdan da müşteri temsilcimizle iletişime geçebilir ve bireysel sağlık sigortası poliçenizi oluşturabilirsiniz. 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.