imagesbox

DASK Yaptırma Sırasında İhtiyacınız Olan Belgeler

Dünya üstünde ara sıra yaşanan tektonik hareketler; deprem ve zemin kaymalarına sebep olarak büyük can ve mal kayıpları oluşturur. Türkiye’nin de konum olarak yüksek riskli deprem kuşaklarından birinde yer alması ve geçmişten bu yana ülkemizde büyük kayıplara sebebiyet veren depremlerin yaşanması hali ile ileri zamanda da yaşanabilecek muhtemel deprem risklerine karşı önlem alma mecburiyetini getirdi.

Bu gibi muhtemel durumlara karşı alınabilecek en güvenilir çözüm yolu ise bilindiği gibi Deprem Sigortası yaptırmaktır. Türkiye’de 17 Ağustos depremi bundan önce mecburi tutulmayan DASK sigortası; çağımızda her meskenin yaptırması mecburi hale gelen bir sigorta çeşididir. DASK zorunlu mu sorusunun yanıtı da evettir. Bununla beraber ülkemizde hala Deprem Sigortası yaptırmayan kişilerde maalesef bulunmaktadır. DASK sigortası; muhtemel bir deprem neticesinde meydana gelebilecek maddi zararları tam manası ile karşılayan ve maddi güvenliğinizi korumanıza yardım eden bir sigortadır.

DASK hakkında yanlış bilinen bilgilerden birisi de muhtemel bir deprem sonrasında DASK’ın; sigortalının uğradığı zararı karşılaması için konutun bütünüyle zarar görmüş olması gerektiğidir. Halbuki DASK güvencesi altında olan konut; ister kısmi ister bütünüyle zarar görmüş olsun sigortalıya gerekli ödemeler gerçekleştirilir. Çünkü DASK güvencesi altında olan konutun; ana duvarları, bahçe duvarları, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarları, sahanlıkları, çatısı, bacaları, istinat duvarları, koridorları, tavan ve tabanları, merdivenleri, asansörleri ve bunlara benzer nitelikteki tamamlayıcı tüm bölümleri bir arada veya ayrı ayrı dahil olmak üzere garanti altına alınır.

DASK prim tutarları belirlenirken ise bazı kriterler göz önüne bulundurulur. Bu kriterler; 
• Binanın bulunduğu deprem risk bölgesi, 
• Binanın yapı çeşidi, 
• Meskenin brüt yüz ölçümü gibi kriterlerdir. 
• Bu sayılan kriterler göz önüne alınıp yapılan değerlendirmeler neticesinde o yıl için belirlenen maksimum teminat tutarları çerçevesinde DASK primi hesaplama işlemi gerçekleştirilir.

DASK için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Deprem Sigortası yaptırılırken temin edilen bilgiler bütünüyle sigortalının beyanına göre yapılır. Bu sebeple bilgi teyidinde yaşanan muhtemel tüm durumlardan doğacak sorumluluklar sigortalıya ait olduğu kabul edilir. Bu sebeple Deprem Sigortası yaptırırken bilgilerinizin doğru olduğuna emin olmanız sonrasında bir sorun yaşamamanız için fazlası ile önemlidir. DASK yaptırmak için ise aşağıdaki bilgileri sigorta şirketinizle paylaşmanız gerekecektir. Bunlar;

Sigortalıya Ait Bilgiler:
1. Sigortalının adı,
2. Sigortalının ikamet ettiği adres,
3. Sigortalının ikamet ettiği adresin telefon numarası,
4. Sigortalının cep telefon numarası,
5. Sigortalının vergi kimlik numarası (tüzel kişiler için),
6. Sigortalının T.C. kimlik numarası,

Sigortalanacak Binaya Ait Bilgiler:
1. Tapu bilgileri (parsel, ada, pafta, sayfa no ve mesken tapusu veya arsa tapusu),
2. Sigortalanacak yerin açık adresi,
3. Binanın inşa yılı,
4. Binanın yapı tarzı (betonarme, çelik, betonarme karkas, yığma kagir ve diğer),
5. Binanın toplam kat sayısı,
6. Binanın hasar durumu (hasarsız mı, hafif hasarlı mı, orta hasarlı mı),

Sigortalanacak Meskene (Daire) Ait Bilgiler:
1. Metrekare cinsinden konutun brüt yüz ölçümü
2. Konutun kullanım biçimi ve çeşidi (mesken, ticarethane, büro ve diğer)

DASK Nasıl Yapılır?

DASK yani Deprem Sigortası ülkemizde birçok yerden yapılabilmektedir. Bankalardan, sigorta şirketlerinden, acentelerden ve online olarak yapmak mümkündür. Dilediğiniz yerde istediğiniz zaman DASK yaptırmak için dijipol.com ‘’DASK’’ sayfamızı ziyaret edebilir ve 29 farklı sigorta şirketinden teklif alabilirsiniz. Aldığınız teklifleri tek ekran üzerinde kolayca karşılaştırıp, poliçenizi kolayca satın alabilirsiniz. Dilerseniz 0850 433 08 50 numaralı hattan da müşteri temsilcimiz ile iletişime geçebilir ve kolayca poliçenize ulaşabilirsiniz. 

 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.