imagesbox

DASK Neden Zorunlu?

Bulunduğumuz coğrafya itibariyle Türkiye deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden her zaman deprem gerçeği ile yüz yüze yaşamaktayız ve yaşamak zorundayız. Zorunlu Deprem Sigortası yani halk arasında bilinen bir diğer ismiyle DASK, konutunuzda deprem ve depremin meydana getirdiği maddi zararları güvence altına almak üzere uygulamaya alınmış bir sigorta çeşididir. 
Deprem sonrasında yaşanacak maddi zararların ve ihtiyaçların giderilmesi amacıyla devlet ve sigorta sektörünün iş birliği ile hazırlanan bu sigortanın amaçları aşağıda sıralanmaktadır,
  • Sigorta kapsamında yer alan tüm konutların, makul ve ödenebilir primlerle güvence altına alınması,
  • Yurttaşlar arasında risk paylaşımının sağlanması,
  • Oluşabilecek hasarların, ülkeye getireceği mali yükleri sigorta yoluyla uluslararası reasürans ve sermaye piyasalarına dağıtılması,
  • Devletin, deprem sonrası afet konutları inşasından kaynaklanacak maddi yükünün azaltılması,
  • Deprem sonrasında devlette oluşabilecek maddi yüklerden kaynaklı olası muhtemel ek vergilerin önüne geçilmesi,
  • Sağlam yapıların üretiminde teşvik edici bir araç olarak kullanılabilmesi,
  • Hasarların karşılanması için uzun vadeli kaynak edinilmesi,
  • Ülkede sigorta ve sosyal dayanışma bilincinin en üst seviyeye çıkarılması,

Zorunlu Deprem Sigortası DASK Yaptırmadan Aşağıdaki İşlemleri Yaptıramazsınız

DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası yukarıda da anlattığımız gibi bazı faydaları nedeniyle zorunlu hale getirilmiştir. Sigortayı herkesin yaptırması için devletin belirlediği belli alanlarda bazı işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Bu yöntemle deprem sigortasının bir zorunluluk olduğu, kontrol altında tutulabilmesi ve herkes tarafından yapılması gerektiği amaçlanmıştır. 
Hani İşlemler Yapılamaz?
  • Elektrik, su ve doğalgaz idaresinde abonmanlık işlemlerinizi yaptıramazsınız. / Abonelik işlemi için ilgili kuruma gittiğiniz de DASK poliçenizde yazan adres ve işlem yaptırmak adresin aynı olması gereklidir. 
  • Kamu dairelerinde evinizle alakalı işlem yapılabilmesi için DASK’ınızın olması gereklidir. / Tapu alım-satım işlemlerinizde konut için DASK aranmaktadır. 
Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.