imagesbox

Aracınızı Dolu Yağışından Nasıl Korursunuz?

Son senelerde artık yaz mevsiminde bile karşılaştığımız dolu, araçlara pek çok zarar vermektedir. Dolu, buz şeklinde olan bir yağış türüdür. 0-40 derecede yağmur damlalarının soğuğun etkisiyle buza dönüşmesiyle oluşur. Hiç beklenmediğimiz zamanlarda ve dönemlerde oluşabilen dolu, yukarda da belirttiğimiz ve sizin de bildiğiniz gibi araçlarda bazı maddi zararlara neden olabilir. Yağış neticesinde araç tavanları, araç camları, ışıklar ve kaporta yani açıkta olan noktalarında hasarlar oluşur. Aniden oluşan dolu yağışları için aşağıda sizlerle paylaştığımız bilgileri uygulayıp ve Araç Kasko Sigortası yaptırıp hasarlardan aracınızı uzak tutabilirsiniz. 

Dolu Yağışlarında Aracınızın Hasar Görmemesi İçin Ne Gibi Önlemler Alabilirsiniz?

1. Hava Durumunu Takip Edin

Hepimizin aklında dolunun kışın yaşanmasının olası olduğuna dair bir algı var. Bu bütünüyle yanlış bir bilgidir. Çünkü; hava güneşliyken veya yaz aylarında da yaşanan keskin ve sert değişimler neticesinde de dolu oluşur. Sıcaklığın ani değişimleri hortum, fırtına ve dolu gibi hava olaylarını oluşturur. Öncelikle kendiniz iç sonra ise aracınız için mutlaka hava durumunu bir gün önceden ve evden çıkmadan kontrol etmelisiniz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün siteleri, hava durumu programları ve mobil uygulamalar size yardım edecektir.

2. Kapalı Otoparkları ve Alanları Tercih Edin

2020 yılının Eylül ayında yaşanan dolu nedeniyle 5.000 adet aracın hasar gördüğünü biliyor musunuz? Aracınızın da hasar görmemesi ve maddi kayıp yaşamaması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle park için muhakkak kapalı otoparkları kullanmanız gerekiyor. Eğer bulunduğunuz yerde bir kapalı otopark yoksa, size en yakın noktada yer alan kapalı otoparkı tercih etmeli ve aracınızı oraya park etmelisiniz. Bu sayede aracınızda dolu nedeniyle meydana gelebilecek maddi hasarları engelleyebilirsiniz. Eğer yolculuk esnasında doluya yakalanırsanız bir benzin istasyonuna ya da kapalı dinlenme tesislerine aracınızı çekmenizi ve yağış bitene kadar bu alanlarda beklemenizi öneri ederiz.

3. Aracınızda Araba Brandası veya Battaniye Bulundurun

Her duruma hazırlıklı olmak adına aracınızda araba brandası veya battaniye bulundurmanız sizin için önemli bir çözüm olacaktır. Araba malzemelerinin satıldığı mağazalardan doludan koruyan araba brandalarından temin edebilir ve bagajınızda taşıyabilirsiniz. Eğer branda bulamazsanız veya alma şansınız yoksa aracınızda battaniye bulundurabilir ve dolu yağışında aracınızın üzerini örterek hasarı en aza indirebilirsiniz.

4. Araç Kasko Sigortası Yaptırın

Aracınıza Araç Kasko Sigortası yaptırmanız sizi maddi açıdan güvence altına alacaktır. Yangından hırsızlığa, çarpa-çarpışmadan yol çekici hizmetlerine kadar birçok avantaj sağlayan Araç Kasko Sigortası sayesinde pek çok duruma karşı kendinizi güvende hissedeceksiniz. Ayrıca yaşanılabilecek dolu gibi olaylarda uğrayacağınız muhtemel zararlarda Araç Kasko Sigortası tarafından karşılanmaktadır. 

Peki Araç Kasko Sigortası nedir ve araç kasko kapsamları nelerdir? Araç sahiplerine birçok maddi avantaj sağlayan Araç Kasko Sigortasının detaylarını inceleyelim;
Araç Kasko Sigortası; aracınızı çarpma-çarpışma, yangın, hırsızlık gibi risklere karşı maddi güvence altına alan, trafik sigortasından farklı olarak sizin aracınızın hasarını karşılayan sigorta ürünüdür. Araç kasko kapsamları sigorta şirketine ve poliçe limitlerine göre değişiklik gösterebilir. Ana teminatları arasında yukarıda da belirttiğimiz gibi ‘’çarpma-çarpışma, yangın, hırsızlık’’ yer almaktadır. Poliçeye sonradan dahil edilebilecek ek Araç Kasko Sigortası teminatları ise aşağıdaki gibidir. 

1. Deprem teminatı
2. Enflasyon teminatı
3. Sel ve su baskını teminatı
4. Terör teminatı
5. İhtiyari mali mesuliyet teminatı
6. Ferdi kaza teminatı
7. Ferdi kaza deprem teminatı
8. Eskime payı düşmeme teminatı
9. Hukuksal yardım teminatı
10. Yardım hizmet paketi teminatı
11. Kullanım kaybı teminatı
12. Alevsiz yangın teminatı
13. Hasar ikame teminatı
14. Yurtdışı teminatı
15. Kilit sistemi teminatı

Araç kasko fiyatları, aracınızın sigortasını yaptıracağınız sigorta şirketine, poliçe kapsamına, aracınızın araç kasko değer listesindeki değerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Araç Kasko Sigortanızı hemen yaptırmak için Kasko Sigortası sayfamızı ziyaret edebilir ya da 0850 433 08 50 numaralı hattımızı arayarak müşteri temsilcimizle görüşebilirsiniz. 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.