imagesbox

Yakıt Tasarrufu Nedir?

Yakıt tasarrufu; araç kullanırken tüketimi belirli bir seviyenin altında tutarak en fazla yolu kat etmeyi sağlamaya denilmektedir. Aracınızda yakıt tasarrufu yaparak giderlerinizde de çok daha kârlı hale getirebilirsiniz.

Ayrıca yakıt tasarrufu yaparak sadece maddi açıdan bir avantaj sağlamakla kalmaz karbon ayak izinizde de ciddi azalma olacaktır. Akaryakıt kullanımız ne kadar düşerse aracınızın havaya yaydığı karbondioksit ve diğer zararlı gazların da miktarları azalacaktır. Bu sayede hem küresel ısınmanın hızla yayılmasının da önüne geçebilir ve kişisel olarak önlemlerini almış olabilirsiniz.

Peki Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Eğer aracınızı yeni alacaksanız en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri yakıt tüketimidir. Özellikle, aracınızı gün içerisinde çok fazla kullanacaksanız hem şehir içi hem de şehir dışı kullanımlarınız için km başına düşen yakıt maliyetini çok iyi hesaplamanız gerekiyor.

Yakıt tüketimi yapmak için sürücülere pek çok alternatif çözümler sunuluyor. Bunlardan en önemlisi aracınızın periyodik kontrollerini zamanında yaptırmış olmanız gerekiyor. Bakımlar ciddi oranda yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Ömrünü tamamlamış motor yağı, hava filtresinin temiz olası ve bujilerin zamanında değiştirilmesi de yakıt tasarrufunun sağlanmasına katkıda bulunuyor. Bu bakımlar haricinde düzenli olarak lastik basınçlarınızı da kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca gereksiz yere fren yapmakta yakıt tüketimini hızlandırmaktadır.

Bilenen yanlış bir gerçek daha yakıt tasarrufu yapmak için vitesin boşa alınmasındır. Yeni araçlarda maalesef bu işlem istenen etkiyi yaratmamaktadır. Ama gazdan ayak çekildiği zaman kompresör sisteminin devreye girmesi neticesinde yakıt pompası çalışmaya ara veriyor. Bu noktada yakıttan belli oranda tasarruf edinilebilmektedir.

Ayrıca hem şehir içerisinde hem de şehirler arası seyahatte araç kullanırken camlarınızı kapalı tutarak da yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

Aracınızda yakıt tasarrufu yaptırırken Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortanızı da yaptırmayı unutmayın! Kasko ve Trafik Sigortası linklerine tıklayarak anında farklı sigorta şirketlerinden teklif alabilir, karşılaştırabilir ve satın alabilirsiniz. İsterseniz 0850 433 08 50 no’lu hattan müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz. 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.