imagesbox

Trafik Kuralları ve Cezaları

Öncelikle yazımıza ‘’Trafik Nedir?’’ sorusuna cevap vererek başlayalım. 
Trafik, ulaşım yolları üzerinde insanların, araçların ve hayvanların harekette bulunması haline denilir. Trafiğin düzgün ilerlemesi ve kazaların engellenmesi amacıyla bazı kurallar belirlenmiştir. Bu kurallara uymayanlar için para cezası işlemi yapılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yaşanan kazaların büyük çoğunluğu sürücülerin yaptığı hatalar ve trafik kurallarına uymamaları sonucunda yaşanmaktadır. 
Trafik cezaları Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği ücretler kapsamında değişiklik göstermektedir. Yine Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği zam oranlarına göre her sene fiyatlarda artış olmaktadır. 2019 yılına göre 2020 yılında trafik cezaları %22,58 oranıyla artmıştır. 
Birçok trafik kuralı bulunmaktadır. Araç sahiplerinin muhakkak bilmesi ve uyması gereken trafik kurallarından biride ‘’Standart Dışı Plaka Kullanımı’’dır. 

Peki Standart Dışı Plaka Nedir? 

Genel olarak APP plaka ismi ile bilinen standart dışı plakalar, aracına farklı bir görünüm vermek isteyenler tarafından kullanılmaktadır. 
Plaka üzerinde, yazı tipi, fontu, farklı renk kullanımı gibi değişiklikler yapılır ve kişiselleştirilir. Fakat bu kullanım şekli yasaktır ve kullanan kişilere cezai yaptırım uygulanır. Ayrıca standart dışı plakalı araç sahipleri TÜVTÜRK araç muayenesinden geçemez. Kullandığınız plakanız aşağıdaki maddelere uygun olmak zorundadır. 

1. Yazı tipi ve büyüklüğü standartlara uygun olmalıdır.
2. Mühürsüz plakalar standart dışıdır. Mührün olması yetkili kurumlar tarafından plakanın üretildiğini göstermektedir. 
3. Plakada mavi zemin üzerinde beyaz renkle yazılmış TR yazısı olmalıdır. 
4. Özel plakalar hariç, beyaz zemin üzerine siyah yazı ile yazılmış olmalıdır.

**2020 yılında belirlenen yeni zam oranlarına göre tescil plakası dışında takılan plakaların cezası 505 TL’dir. 

Trafik Cezanız Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirsiniz?

Trafik cezalarını sorgulama işlemlerini yapmayı ihmal etmeyiniz. Trafik cezaları sorgulama işlemleri 3 farklı şekilde yapılabilir.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün www.egm.gov.tr adresi üzerinden ‘’Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’’ sekmesinden yapabilirsiniz. Bu alandan edineceğiniz bilgi ve cezalar son 1 yıla ait olacaktır. 
www.turkiye.gov.tr adresinden ‘’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’’ ya da ‘’Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Cezaları Sorgulama’’ sekmeleri üzerinden öğrenebilirsiniz. 
SMS yoluyla ise 1189’a TPC PLAKA NO - TESCIL TARIHI - TCK NO bilgilerinizi yollayarak cezalarınızı sorgulayabilirsiniz. 

 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.