imagesbox

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Kriterleri Nelerdir?

Kendisinin ve sevdiklerinin sağlığını her şeyden önce düşünen ve muhtemel sağlık giderlerini güvence altına almak isteyen kişiler için sunulan sağlık sigortası çeşitlerinin başında tamamlayıcı sağlık sigortası gelir. Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet destekli bir sigorta türü olup SGK’nin karşılamadığı özel hastanede sağlık hizmeti giderlerini güvence altına almayı amaçlar. Ayrıca SGK anlaşmalı özel sağlık kuruluşunda tedavi masrafını sigorta şirketinin karşıladığı bu sigorta türü, düşük prim oranları sayesinde ödeme kolaylığı da sağlıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip kişiler SGK ve sigortalarını aldıkları sigorta şirketinin anlaşmalı hastanelerde yalnızca 15 TL fark ücreti ödeyerek kapsamlı şekilde tedavi görebilmektedir. Sigorta; avantajlı fiyatlar ile seçkin hastanelerde nitelikli hizmet almayı ve ciddi sağlık problemlerinde artan hastane ile tedavi ücretlerine karşı sigortalının maddi giderlerini güvence altına almaktadır. Ayrıca yine tamamlayıcı sağlık sigortası vesilesiyle, ilave hizmetlere ücret ödemek zorunda kalmaz.
Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanın bazı koşulları ve yaş kriterleri bulunur. Bunlar;
● Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilmek için SGK şartı aranmaktadır.
● 64 yaşından küçük kişiler sigortadan faydalanabilmektedir.
**64 yaşından sonra tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanmak isteyen kişiler 55 yaşından itibaren her yıl düzenli bir şekilde sigortasını yaptırmış olması gerekir. 60 yaşından itibaren tamamlayıcı sağlık sigortasını her yıl düzenli bir şekilde yaptıranlar ayrıca ömür boyu poliçe yenileme avantajına da sahip olabilirler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Sigorta kapsamında teminatlar ayakta tedavi ve yatarak tedavi olarak iki grup altında incelenmektedir. 
Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olan kişiler bu iki tedavi güvencesinden ve aşağıda göreceğiniz diğer önemli teminatlardan rahatça faydalanabilmektedir. Bunlar:
A. Ayakta Tedavi Teminatı: Yatışı gerektirmeyen ayakta tedavi edilebilen sağlık sorunlarını kapsamaktadır. (doktor, muayene, radyoloji,  tahlil, fizik tedavi, akciğer grafisi,  tam kan sayımı, EKG, idrar testi vb.)
B. Yatarak Tedavi Teminatı: Doktor raporu ile birlikte hastanede yatışı ve kalınmasını gerektirecek tedavi şekline denilmektedir. (Hayati riskin olduğu veya 24 saatten fazla hastanede kalınmasını gerektiren acil müdahaleli durumlar)

Yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatının haricinde olan, sigorta firmalarına ve poliçelere göre farklılık gösterebilecek asistans hizmetleri ise aşağıdaki gibidir;
● Diş paketi,
● Check-up hizmeti,
● Psikolojik danışmanlık hizmetleri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmanın Avantajları

● Düşük sigorta prim ödemeleri sayesinde yüksek kalitede seçkin hastanelerde hizmet almayı,
● Önemli ve ciddi sağlık problemleri karşısında maddi anlamda sigortalıya güvenceyi sunmayı,
● Kişilerin oluşabilecek sağlık giderlerini düşürmeyi ve minimuma indirmeyi,
● İşverenler için de çalışanlarına tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranlar vergi indirimin yararlanabilirler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kullanım Koşulları Nelerdir?

● İşlemlerin aynı hastane içerisinde gerçekleşmiş olması gerekmektedir. (muayene, tanı vb.)
● Tedavi için seçtiğiniz hastanenin SGK ile ya da sigorta poliçesini satın aldığınız sigorta firması ile anlaşması olması gereklidir.
● Sigorta firmalarına göre farklılık gösterse de genel itibari ile ayakta tedavi teminat 6 veya 10 adet ile sınırlıdır. Belirlenen tedavi adetini aşan sigortalının bu tarz durumlarda sigorta şirketi poliçe aşım ücretini karşılamayacak ve ödeme yapmayacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

● Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmak isteyen sigortalının poliçesinin ilk prim ödemesini yapmış olması gerekiyor.
● Sigortadan sadece poliçede yalnızca ismi yer alan kişi faydalanabilir.
● Sigorta poliçesine ek prim ödemeleri ile çocuk ve eş dahil edilebilir.
● Sigorta şirketinin veya SGK'nın anlaşması bulunmadığı özel hastaneye gidilirse tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi bunu karşılamayacaktır.
● Daha önceden var olan ve teşhisi konulmuş hastalıklar hiçbir şekilde sigorta poliçesinden karşılanmamaktadır.
● Muayene kullanımı sonrasında 1 adet kullanım hakkınız düşecektir.
● Muayene sonrasında ihtiyaç duyulacak tanı ve testler ile bunlar için yapılacak işlemler muayene limitiniz içerisinde değerlendirilir.
● Doktorunuz size önereceği ve kullanmanız gereken İlaç ve aşı giderleri poliçe kapsamında karşılanmayacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarını hemen görmek ve size özel 29 sigorta şirketinin vereceği teklifleri anında almak, karşılaştırmak ve satın almak için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.