imagesbox

MTV 2021 Fiyatları Ne Kadar?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV), Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafiğe kayıtlı olan ve Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı olan uçak, helikopter gibi motorlu deniz taşıtlarının her yıl düzenli olarak ödemesi gereken vergi sistemidir.
Peki MTV ödemesi nasıl yapılır ve 2021 için belirlenen bedeller nelerdir? İşte tüm bu soruların cevabı aşağıdaki yazımızda…
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre; MTV 2021 için belirlenen artık %9.11 oranında olacak. Yani 2021 yılından itibaren MTV’ye gelen zam neticesinde 1 Ocak 2018’den sonra trafikte olan 1 ile 3 yaş arası araçlar 1.052 TL vergi ödemesi yapacak.

MTV 2021 Zam Oranları Hesaplaması Nasıl Yapılır?

MTV hesaplamasında; aracın motor hacmi, türü ve yaşı baz alınmaktadır. MTV ödemesi yapılacak aracın kamyon, otomobil, panelvan otobüs olması ödenecek vergi tutarında değişikliğe sebep oluyor.

MTV Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

MTV borcunuzun olup olmadığına ya da hesaplama işlemlerine https://ivd.gib.gov.tr/ üzerinden hesaplamalar sekmesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine aynı web sitesi üzerinden MTV ve Trafik Para Cezası sekmesinden ve anlaşmalı bankalardan gerçekleştirebilirsiniz.

MTV’den Hangi Araçlar Muaftır?

1. Belediyeler, il özel idareleri, Kızılay ve SGK’ya bağlı ve bunlar adına tescil edilmiş araçlar,
2. Konsolosluklara ve elçiliklere bağlı araçlar,
3. %90’nın üzerinde engeli olanlar için özel uygulamalar ile kullanıma uygun hale getirilmiş araçlar,
4. Hurda araçlar MTV’den muaftır. 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.