imagesbox

Hasarsızlık İndirimi ile Alakalı Bilmeniz Gerekenler

Hasarsızlık indiriminin sigorta poliçelerinde pirimi etkileyen en önemli indirim oranı olduğunu biliyor musunuz? Hasarsızlık indirimleri, sigorta poliçeleri boyunca araçlarında hasar meydana gelmemiş kişilere verilen bir indirim oranıdır. 
Hasarsızlık indirimi denilince aklımıza ilk etapta ne kadar kasko gelse de aslında trafik sigortası hatta konut sigortasında bile uygulanmaktadır. 

Kasko Hasarsızlık İndirimine Nasıl Sahip Olabilirsiniz? 

Sigorta başladığı tarihten itibaren hiçbir hasarı olmayan sigortalıya sigortasını devam ettirdiği bir sonraki yılda hasarsızlık indirimi uygulanmaktadır. Her hasarsız geçen yıl içinde indirim oranı artmaktadır. Ayrıca indirim oranları sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterebilir. 

Fakat genel olarak bakıldığında verilen indirim oranları aşağıdaki gibidir,
a. İlk sigorta yılında indirim oranı uygulanmamaktadır.
b. İlk sene sonunda sigorta yenilendiği takdirde %30,
c. İkinci 12 aylık sigorta süresinden sonra %40,
d. Bir sonraki yenilemede %50,
e. Dördüncü yenilemede ise %60 oranında indirim alabilirsiniz. 

Siz Hangi Sigorta Şirketini Seçmiş Olursanız Olun, Hasarsızlık İndirimi Sizinle Beraber Gelir!

Sigortadaki genel işleyiş kapsamında sigortalı X firmasından yaptırdığı poliçesini bir sonraki yıl Y firmasına taşımak isterse ve hasarı yoksa hasarsızlık indirimi onu takip eder ve indirimlerden yararlanır. Yani kazanılmış bir indirimden sigorta şirketinizi değiştirseniz dahi faydalanabilirsiniz. 

Araç Değişikliklerinde de Hasarsızlık İndirimi Sizinle!

Herkesin aklında olan bir soruda ‘’Aracımı değiştirirsem hasarsızlık indiriminden yararlanabilir miyim?’’ Evet yararlanabilirsiniz çünkü bu indirim araca verilen bir indirim değil sigortalıya yani sürücüye verilen indirimdir. Aracınızı değiştirseniz dahi indirim hakkınız devam eder. 

Hangi Durumlarda Hasarsızlık İndirimi Bozulur ya da Kaybedilir?

İsminden de anlaşıldığı üzere sigorta süresi boyunca aracınızın bir kazaya veya hasara uğraması sonucunda hasarsızlık indiriminizin bir kısmı ya da tamamı kaybolur. Eğer hasara uğratan kusur %100 karşı tarafa aitse ve bu belgelenmişse indirim hakkınız bozulmaz. 

Bir diğer neden ise; poliçenizin bitiş tarihinde hemen yenileme yaptırmazsanız indirimden faydalanamazsınız. Yenileme işlemi genel olarak 30 gün içinde yapılmak zorundadır. (Bu süre sigorta şirketlerinde farklılık gösterebilir bu sebeple muhakkak süreyle alakalı bilgi almalısınız.)

 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.