imagesbox

Gece Araba Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gece araba kullanmak zorunlu olmadıkça tercih edilmemektedir. Yolu net görememek, diğer araçların farları derken araç kullanmak geceleri daha da zorlaşıyor. Yapılan araştırmalara göre gece araba kullanmak gündüz kullanmaya nazaran daha çok kaza riskini yükseltiyor. Bunun sebebi olarak renklerin ayırt edilememesi, derinlik algısının bozulması gibi sebepler yatıyor. Eğer gece yolculuk yapacaksanız bazı basit kurallara dikkat ederek güvende seyahat edebilirsiniz.

Farlar

Far ayarlarınızın tam olması gerekir. Dengesiz veya düşük ayarda olan farlar etrafı görmenizi zorlaştıracaktır. Işıkları doğru ayarladıktan sonra farlarınızın temiz olmasına dikkat etmeniz üzerinde toz olmaması gerekmektedir. Ayrıca özellikle eski araçlarda görülen farlardaki sararmalardan dolayı da farlarınıza cila yaptırmanız gerekir.

Gösterge Panel Işığı

Araç kullanırken göstergelerinize ait panel ışıklarının düşük seviyede olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun sebebi ışığın yüksek olması durumunda dikkatinizi dağıtabileceği ve görüş alanını kısıtlayabileceğidir.

Dikkatli Olun

Gece yolda aniden önünüze çıkabilecek hayvanları görmeniz zorlaşacaktır. Bu nedenle özellikle hayvanların önünüze çıkabileceği yollarda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Parlak Işıklardan Kaçının

Yolculuk ederken yol kenarlarında olan parıltılı ışıklar dikkatinizin dağılmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu tarz ışıklara karşı tedbirli olmanızı önermekteyiz.

Sis Lambaları

Sis lambaları, sisli havalarda aracın görüş mesafesini yükseltmek için kullanılmaktadır. Bu farlar normal zamanlarda kullanılmamalı sisli havalarda tercih edilmemelidir.

Dış Aynalar

Aynalarınızın her zaman temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Temiz olmayan aynalarda görüş zorlaşacağı için dikkatiniz de aynı oranda azalacaktadır.

İster gece isterseniz gündüz kullanılın araç kullanırken her zaman riskli durumlarla karşılaşabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Bu yüzden aracınıza Kasko Sigortası yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Sizin için hazırlanan Kasko tekliflerini görmek için aşağıdaki formu doldurabilir, teklifleri karşılaştırabilir ve 2 dakika içerisinde satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.