imagesbox

Evde Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Evlerimiz en çok zaman geçirdiğimiz yaşam alanlarımızdır. Evimizi güzelleştirmek, dekorasyonda değişiklik yapmak bizi motive eder. Zaman zaman yaptığımız ufak değişiklikler ve doğal bitkiler sayesinde de evler bambaşka alanlara dönüşebilir ve ferahlayabilir. 
Peki evde çiçek bakımı nasıl olur? Evde çiçek bakımı püf noktaları nelerdir? Ev çiçek bakımı nedir? Gelin yazımızda evde bitki bakımının detaylarını öğrenelim. 
Evde birçok bitki türüne bakılabilmektedir. Saksı bitkileri, dış mekân bitkileri hediye gelen güller veya mevsim çiçeklerinin ne kadar uzun süreli bakılabileceği tamamen kişilerin özenine kalmış bir durumdur. Evde bakılmaya hem en uygun hem de en uzun ömre sahip olan saksı bitkilerinin bakımında önemli kritikler bulunmaktadır.
Diğer bitkilere göre saksı bitkilerinin bakımı farklılık göstermekle beraber, genel itibari ile dikkat edilmesi gerekli olan bazı ortak bakım bilgilerinden oluşmaktadır. 

Saksı Bitkilerinin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Saksı içerisinde yetişen bitkilerin toprakları muhakkak nemli olmalı ve tutulmalıdır.
2. Çiçeksiz saksı bitkilerinin toprağından sulama yapılmalıdır. Çiçekli saksı bitkilerinin ise toprağının üstünden sulanırken, yapraklı saksı bitkileri ise
bir fısfıs yardımıyla püskürtme yöntemi ile üstten sulanmalıdır.
3. Saksı bitkileri mevsim geçişlerinden etkilenebilecekleri için mutlak suretle ilkbaharın başından başlayarak sonbaharın başına kadar vitamin takviyesinde bulunulmalıdır.
4. Bu bitkiler; direkt gelen güneş ışıklarından uzak tutulmalı hatta en fazla 1.5 saat güneş ışığını alabilecekleri gölge bir alanda
muhafaza edilmelidir.
5. Yaz mevsiminde 16 ile 27 derece aralığında, kış aylarında ise 11 ile 12 derece arasındaki ortamda bulundurulması gerekmektedir.
6. Genç ve yeni yetişen bitkilerin yaşlı bitkilere kıyasla daha çok ısıya ihtiyacı vardır. Yaşlı bitkiler ise genç bitkilere göre daha serin bir
ortamda bulundurulmalıdır.
7. Tropikal saksı bitkileri için bir hayli sıcak bir ortam gerekiyor.
8. Saksı bitkilerinin bulunduğu ortamda bulunun sıcaklıkla beraber orantılı olarak nemi %100’e yakın olmalıdır.
9. Gübre saksı bitkileri için oldukça önemlidir. Bitkiler yukarıda da belirttiğimiz gibi hem ilkbahar mevsiminde vitaminlenirken hem de gübrelenmelidir.
10. Her bitkide türüne göre farklı besin maddeleri kullanılıyor.
11. Saksı bitkilerinden kış aylarında bitki besini ve gübre kullanmamalıdır.
12. Bitkilerin saksı değişimi de oldukça önemli bir konudur. Saksı değişimleri ilkbaharın ortalarında yapılmalı, salon bitkilerinin saksılarını her sene 1 boy
daha da büyütmek lazımdır.
13. Saksı değişimleri esnasında toprak değişimleri ihmal edilmemeli ve mutlaka yapılmalıdır. 
14. Saksı değişimi sırasında bitkiyi eski topraktan arındırmak gereklidir. Bunu da el ve ılık suyla yapmakta fayda vardır.

Saksı Bitkileri Nasıl Sulanmalıdır?

1. Doğru sulama teknikleri ile çiçeğinizin ve saksı bitkinizi daha sağlıklı ve uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz.
2. Her sulamadan önce mutlaka parmağınızı toprağa 2 cm derinliğine kadar batırın eğer toprak kuruysa bitkinizin sulama zamanı gelmiş demektir. Eğer balçık kıvamında çamur gibi bir toprak varsa çok fazla sulanmış demektir böyle bir durumda bitkinizi en az birkaç gün sulanmamalısınız. 
3. Bitkinizi sabah saatlerinde ya da akşam geç vakitlerde sulamaya özen gösterin. Güneş ışığının çok yansıdığı zamanlarda sulama yapılması
bitkinin toprağında buharlaşma yapacağı için kısa bir zaman sonra tekrar susuz kalacaktır.
4. Bitkinizin altında muhakkak saksı tabağı olması dikkat edin. Bu sayede yaptığınız sulama direkt çiçeğin köklerine gidecektir.
5. Çiçeği mevsimlere göre sulamanız önemli bir husustur. Yaz aylarında daha fazla, kış aylarında ise daha az sulamanız çiçeğinizin ömrünü
doğru şekilde uzatacaktır.
6. Kireç ve klor bitkilerinize zarar vereceği için musluk suyu yerine dinlenmiş su ile sulama yapmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dekorasyon açısından oldukça önemli bir yere sahip olan ve evlerimizin havasını değiştiren bitkilere bakmanın birçok önemli noktası bulunmaktadır. Evinizin dekorasyonunu çok önemsiyorsanız evinize konut sigortası yaptırmanızı da tavsiye ederiz. Konut sigortası gerek direk konutunuzu gerekse eşya ve dekorasyon teminatları ile de sizi maddi güvence altına alacaktır. 
Konut sigortasının ne anlama geldiğine bakacak olursak; yangın, hırsızlık, sel ve su baskını gibi birçok olumsuz duruma karşı maddi güvence sunan bir sigorta ürünüdür. Ayrıca poliçeye eklettirebileceğiniz ek teminatlar sayesinde cam kırılmasından, tesisatlar da yaşanılabilecek problemler ve hatta ücretsiz asistans hizmetlere kadar pek çok avantaja sahip olabilirsiniz. 
Eviniz için hemen konut sigortası yaptırmak istiyorsanız Konut Sigortası sayfamızı ziyaret edin! 29 farklı sigorta şirketinin size özel sunduğu teklifleri alın, karşılaştırın ve satın alın. Evinizde ömür boyu huzurla yaşayın… 

 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.