imagesbox

Evcil Hayvanlarınızın Sağlığı İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ailemizin bir parçası olan evcil hayvan dostlarımız, sadece bize dostluk etmekle kalmaz fiziksel ve duygusal olarak da birçok fayda sağlar. Dünyada her geçen gün evcil hayvan sahiplerinin sayısı artmakta ve insanlar hayvanlarıyla duygusal bağ kurmaktadır. 
Yapılan araştırmalara göre evcil hayvanla büyüyen çocuklar; öz güveni yüksek, empati duygusu gelişmiş, sağlıklı ve güçlü bireyler olarak yetişmektedir. 

Evcil Hayvanlar, Sahiplerine Birçok Fayda Sağlar

1. Sizi negatif duygulardan uzaklaştırır ve pozitif enerji verirler. 
2. Sahiplerinin alerji riskini azaltırlar ve sağlıklarına fayda sağlarlar. 
3. Sosyalleşmeyi sağlar ve egzersiz yapmaya teşvik ederler. 
4. Yapılan araştırmalara göre; sahiplerinin öz güveninin yüksek ve aidiyet duygusunun diğer bireylere göre daha fazla olmasına sebep olurlar. 
5. Kalp Dernekleri; evcil hayvanların kan basıncını düzenlemesi neticesinde kolesterol, obezite ve kardiyovasküler gibi hastalıkları azalttığını ayrıca kedi sahiplerinin ise diğer kişilere göre felç, kalp krizi geçirme olasılığının %40 oranında daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. 
6. Hayatı düzene sokarlar; beraber yürüyüşe çıkmak, oyun oynamak gibi birçok aktiviteyi yapmak zorunda olduğunuz için sizi disipline eder. 

Evcil Hayvan Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüm evcil hayvan sahipleri, patili dostları ile ömür boyu evcil hayvanlarıyla uzun süre yaşamak için öncelikle hayat kalitelerini arttırmak gerekiyor. Bunun için ise; evcil hayvan bakımına özen göstermeli, zaman geçirmeli ve bilinçli bir şekilde yaşaması gerekmektedir. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz;

1. Rutin Veteriner Kontrollerini Atlamayın

• Evcil hayvanınızı edindikten sonra en kısa sürede veterinere götürün. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, hayvan sağlığı da ciddi şartlara gelmeden önce problemleri tespit etmek için düzenli check-up yaptırmak gereklidir.
• Aşı planlaması yapın. Evcil hayvanların bakımı için en hassas noktalardan biri de aşıların yapılmasıdır. Bu hayvanınızın sağlığı kadar evde yaşamakta olan tüm kişiler için son derece önemlidir. Aşı sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve size vereceği zarar da minimum seviyeye iner. Aynı zamanda doğal ortamında değil de ev ortamında bakıldığı için sizi de birçok riskli durumdan korur.
• Evcil hayvanınız hasta olursa, veterinerinize mutlaka danışın.
• Acil bir durum olması halinde veterinerinize ulaşabilmek için muhakkak telefon numarasını alın.

2. Bakımıyla Detaylı Şekilde İlgilenin

• Evcil hayvan mülkiyeti için genel birtakım kuralların olmasına karşın, her çeşit ve her hayvan farklıdır ve koşullara da buna göre adapte olmak gerekir.
• Evcil hayvanlara sahip arkadaşlarınıza danışabilir, bilgilendirici kitaplara göz atabilir ve internetteki güvenilir kaynakları inceleyebilirsiniz. 
• Evcil hayvanı eve getirdiğinizde bazı düzen kurallarınızda esnek olmalısınız. Evcil hayvanların kişiliklerine bağlı şekilde farklı istek ve ihtiyaçları olabileceğini atlamayın.

3. Yiyeceklerine Dikkat Edin

• Ucuz ve kolay erişilebilen gıdalar daima daha sağlıklı olmayabilir. Evcil hayvanınızı kendi yediğiniz besinler ile beslememelisiniz. 
• Veterinerinizden iyi mama ve porsiyon boyutları hakkında bilgi alın.
• Evcil hayvanların özellikle mama veya yem ile beslenmesine özen gösterilmelidir. Çünkü hayvanların ihtiyacı olan birçok besin değeri bu mamalarda bulunur. İhtiyacı olan besinleri, ihtiyaç duyduğu miktarda tüketen evcil hayvan dostunuz daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

4. İlgilenmeyi İhmal Etmeyin

• Hayvanlarda insanlar gibi sosyal varlıklardır ve çok benzer şekillerde sosyal ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu sebeple hayvanlarınızla ilgilenmek ve onlarla oynamak için zaman ayırmanız gerekiyor.
• Evcil hayvanın gerektiği kadar dolaşmasını sağlamalısınız; evcil hayvan ne kadar büyükse, o kadar çok egzersiz ihtiyacı olacaktır.
• Evcil hayvanınız ile beraber kullanacağınız oyuncaklar ve oyun setleri edinin.
• Evcil hayvanınızı, motive etmek ve iyi alışkanlıklar kazandırmak için her yaptığı doğru hareket sonrasında onu ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

5. Her Zaman Temizlikleri ile İlgilenin

• Evcil hayvan sağlığı için, 2 haftada 1 olacak biçimde düzenli bir temizlik programı oluşturun ve hastalık, koku oluşumu gibi olumsuz şartları engellemek için evcil hayvanınızı ve yaşam alanını temizleyin.
• Hayvanınızı bazı zamanlarda yıkayabilir; yıkayamayacağınız zaman da kuru şampuan kullanabilirsiniz. Fakat şu unutulmamalıdır ki; su tüylerin parlamasına, daha steril bir kokuya ve derinin nefes almasına imkân sağlayacaktır.
• Köpek ve kediler için, kırılmamaları için tırnaklarının yeteri kadar kısa olduğundan emin olun.
Hayvanınızın tüylerinin düzenli tıraş edilmeli ve temizlenmelidir. Köpekler için özellikle bu konu daha da önemlidir. 

Evcil Hayvan Sağlık Sigortasıyla Patiniz Her Zaman Mutlu

6 aydan büyük 10 yaşından küçük kedi ve köpek dostlarınız için yaptırabileceğiniz evcil hayvan sigortası sayesinde; patili dostlarınız sağlığı hep güvende. Hemen evcil hayvan sağlık sigortası yaptırmak için form doldurun ya da 0850 433 08 50 numaralı hattan müşteri temsilcimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.