Ehliyet Harç Ücreti 2022 | Dijipol
Sigorta Uzmanı0850 433 0850

Ehliyet Harç Ücreti 2022

Her yıl trafiğe çıkan araç sayısında artış gözlemlenirken, bu araçların sürücüleri büyük ölçüde yeni sürücülerden oluşmakta. Peki 2022 yılında ehliyet alacak adaylar ne kadar harç ücreti ödeyecek?

 

ehliyet harç ücretleri 2022

 

Her yıl trafiğe çıkan araç sayısı hızla yükseliyor. Bu artışın en önemli sebeplerinden biri ise şüphesiz ki gelişen şehir hayatı ve gündem şartları. Özellikle yaşanılan pandemiden sonra hijyen kaygılarından dolayı birçok insan toplu taşımadan uzak durmaya ve kişisel araçlarını kullanmaya özen göstermeye başladı. Bu durum da giderek artan araç trafiğine ve yeni araçların trafiğe çıkmasına sebep oldu. Ülkemizdeki genç nüfusun da hayli yüksek olması sebebiyle her geçen yıl ehliyet başvurularında artış gözlemlenmekte. 


Yeni ehliyet almanın elbette maddi yönleri de bulunmakta. Sürücü adayları zorunlu olmamakla birlikte ehliyet kurslarına gitmekte ve bu kurslara da ciddi miktarda ödemeler yapılmakta. Bununla beraber ehliyet sınavına da girerken MEB’e bir sınav giriş ücreti ödenmekte. Fakat bu yazımızda, ehliyet alabilmek için zorunlu olan ehliyet harçlarını inceleceğiz. 


Ehliyet sınavları yazılı olarak yaklaşık 2-3 ayda bir, elektronik olarak e-sınav şeklinde ise 15 günde 1 yapılmaktadır. Ehliyet ve direksiyon sınavlarını geçerli not alarak tamamlayan sürücü adaylarının ehliyetlerini alabilmeleri için ehliyet randevusu almaları gerekmekte. İçişleri Bakanlığı’nın randevu biriminden gerekli ehliyet randevusu alındıktan sonra ehliyet harçları ödenmelidir. Harç ödemesi yapılırken sürücü adayının ismi, T.C. kimlik numarası ve ehliyet sınıfı bilgileri gerekmektedir. 

Öncelikle ehliyetlerin araç sınıflarına göre değişiklik gösterdiğini bilmemiz gerekmekte. Ehliyet harçları da bu araç sınıflarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ehliyet harç ücreti kapsamına, değerli kâğıt bedeli ve Polis Vakfı’na katkı sağlamak adına alınan vakıf parası da girmektedir. Tüm bu ücretler ehliyet harç ücretini oluşturur ve toplam ödeme ücreti dikkate alınmalıdır. 2022 yılı itibariyle zamlanan yeni fiyatlar aşağıdaki şekildedir:

 

A, A1, A2 ve F Sınıfı İçin:
Harç Ücreti: 370 TL
Değerli Kağıt Bedeli: 280 TL
Vakıf Payı: 60 TL
Toplam: 710,40 TL

B Sınıfı İçin: 
Harç Ücreti: 1.116,9 TL
Değerli Kağıt Bedeli: 280 TL
Vakıf Payı: 60 TL
Toplam: 1.456,TL

B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M Sınıfı İçin:
Harç Ücreti: 1.863,70 TL
Değerli Kağıt Bedeli: 280 TL
Vakıf Payı: 60 TL
Toplam: 2 bin 203.70 TL

Ehliyet harç ücretleri anlaşmalı bankalara, Gelir İdaresi’nin internet vergi dairesine, geliştirme işlemi yapan bankaların ATM’lerine ve anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemine yatırılabilmekte. Ödemenin yapıldığına dair dekontun ise ehliyet randevusu gününde yanınızda bulunması gerekmektedir. 

Önceden de belirttiğimiz gibi ehliyet harç ücretlerinin yanı sıra sınav başvuru ücretleri de bulunmaktadır. Bu ücretler ise 2022 yılı itibariyle ilk defa ehliyet alacak kişilere teorik sınav giriş ücreti olarak 120 TL, direksiyon sınav giriş ücreti olarak ise 160 TL olarak belirlenmiştir. Ehliyetinin sınıfını yükseltmek isteyenler için ise sadece direksiyon sınav ücreti olan 160 TL ödeme gözükmektedir. Ehliyet yenilemek için ise eski tip ehliyete sahip olan sürücülerden yalnızca değerli kağıt bedeli ve vakıf ücreti olarak 15 TL ödeme alınır. Bu ödemenin de bankaya ödemesi yapılarak, dekontun Emniyet Müdürlüğü’ne iletilmesi gerekmektedir. Yeni tip ehliyete sahip olan sürücülerden ise 340 TL kayıp ehliyet ücreti de alınmaktadır. 

Tags
Paylaş

Öne Çıkanlar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Bekleme Süresiz Doğum Teminatı

24.01.2022

Trendyol Hediye Çeki | Dijipol

31.05.2022

CarrefourSA Hediye Çeki | Dijipol

07.09.2022
Araç Plaka No
TR
TC Kimlik Numarası / Vergi Numarası
TC