imagesbox

Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Erken yaşlarda edinilen alışkanlıklar insanda kalıcı olan ritüellere dönüşmektedir. Bu yüzden çocuklarda da diş fırçalama alışkanlığı daha küçük yaşlardan başlatılmalıdır. Çocuklarınıza bu ağız bakımının önemini anlatmak için öncelikle kendi ağız bakımlarınızı onun yanında yapmalısınız. Dişlerinizi onunla beraber fırçalayabilir, diş fırçasını kendisinin seçmesine izin verebilir bu süreci eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki maddeleri ona da öğreterek sürecin doğru şekilde işlemesini sağlayabilirsiniz.

1. Diş çürümesine sebebiyet veren ve dişler üzerinde olan plak oluşumunu engellemek için günde 3 kere dişlerinizi fırçalamalısınız.
2. Plak sertleştikten sonra tartar olmaya başlar. Bu yüzden dişlerin arasındaki tartar oluşumunu engellemek için günde bir sefer diş ipiyle dişlerinizin aralarını temizlemelisiniz. Unutmayın eğer tartar oluşursa sadece profesyonel temizlik ile çıkartabilir o yüzden önleminizi almalısınız.
3. Diş çürüğüne en çok neden olan ve plaklardaki asitleri oluşturan yiyecekler; nişastalı ve şekerli besinlerdir. Bu yüzden bu gıdaları tüketirken dengeli davranmalısınız.
4. Düzenli olarak diş muayenesine giderek çocuğunuza da bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Çocuğunuza Hangi Fırçalama Şekillerini Öğretebilirsiniz?

1. Bezelye büyüklüğünde macun diş fırçasının üzerine konulur. Diş macununun yutulmaması gerekir.
2. Yumuşak kıllı fırça tercih edilmelidir. En çok dişin dış yüzeyi fırçalanmalıdır çünkü en çok plak orada birikir. Sonrasında ise iç kısımlar fırçalanmalıdır.
3. Dişin tüm yüzeyini mutlaka fırçalayın açınızı ise ileri geri olarak yapın.

Çocuklarınızın sağlığının her şeyden önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden çocuğunuzun başına gelebilecek olası sağlık sorunları için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırarak önlemlerinizi alabilir, kendinizi maddi güvence altında hissederseniz. z. 

Paylaş

Popular Posts

popularPosts

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

07.07.2020
popularPosts

Seyahat Etmenin Psikolojik Faydaları

07.07.2020
popularPosts

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

24.09.2021
E-bülten adresine üye olmak ister misiniz ?
left

app storegoogle play
Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.